Dovolenky    Ordinujeme   Karta výhod   Online objednanie
051/758 15 44

Príbeh č.1 alebo dieťatko po 8 rokoch

Príbeh č.1 alebo dieťatko po 8 rokoch
17. septembra 2017 Dr. Martin Lešťan

Rozhodli sme sa Vám postupne prinášať príbehy našich pacientov. K myšlienke nás priviedol manželský pár z Bratislavy, ktorý našu odbornú pomoc vyhľadal práve po prečítaní príbehu našej pacientky, ktorý bol uverejnený v časopise. A tak sme si uvedomili, že hoci rôzne vzdelávacie články  sú určite prínosom pre našich pacientov  a návštevníkov  našej stránky, konkrétne príbehy ľudí  možno povzbudia iných pacientov s podobným osudom.  Budeme samozrejme rešpektovať právo na súkromie pacientov, a pred  zverejnením sa ich spýtame na možnosť rozsahu zverejnenia ich údajov. Preto niektoré príbehy budú možno stručnejšie, iné aj s fotografiami. Budeme sa snažiť prinášať príbehy rôznorodé, postupne aj predstaviť niektorých výnimočných pacientov.

Prvý príbeh: 37 ročná pacientka, na ktorej infúzie sa sestričky vždy tešili … Alebo vytúžené dieťatko po 8 rokoch ….

Tento príbeh sa  začal písať  vo februári 2016 roku, keď sa k nám  dostavil manželský pár, ktorý sa 7  rokov neúspešne  snažil o bábätko. Po mnohých vyšetreniach, zákrokoch sa  rozhodli pre  umelé oplodnenia. Bohužiaľ   ani tie nepriniesli  pozitívnu  správu. Absolovavanie 3 cyklov  IVF,   dvoch embryotransferov neskončilo dobre, a komplikácie si vyžiadali aj operáciu. Osvietená gynekologička  veľmi správne  odoslala pár na  naše vyšetrenie reprodukčnej imunológie. V prvej  fáze  sme  museli dávať doporiadku značne oslabenú bunkovú imunitu pacientky, v  druhej fáze   sme  ju nastavovali na ďalšie  umelé oplodnenie. Jej klinický stav okrem  tradičnej liečby  vyžadoval aj dlhodobé  infúzne podávanie lieku, keďze sa u   nej   potvrdila  pomerne  vzácna porucha    vrodenej imunity, ktorá  často vedie k  početným tehotenským stratám.  V reprodukčnej imunológii   je mnoho postupov síce  vedecky podložených a     spoločnosti reprodukčnej imunológie ich majú vo svojich   odporúčaniach  – sú to ale postupy  tzv off label. Ako také  si vyžadujú poučenie pacienta o   možných rizikách liečby, o  tom, že nie  sú k dispozícii  oficiálne  klinické  testovania, no a  čo je   tiež nezanedbateľné,   že  v týchto  diagnózach   si určitú liečbu  musia  hradiť sami pacienti.

Vráťme sa ale k nášmu páru.  Po nasadení liečby  a pravidelnom   infúznom podávaní  liekov počas  celej  gravidity   sa tehotenstvo  vydarilo, a  až na  drobnú  infekčnú komplikáciu  niekoľko týždňov  pred pôrodom  sa podarilo priviesť  na svet 3735 gramového chlapčeka s dĺžkou 52 cm. Dieťatko je zdravé, má sa k svetu a  práve  minulý piatok sa  šťastná  mamička s ním prišla ukázať.

Radostných a pozitívnych príbehov, kde na konci  nášho snaženia je zdravé dieťatko  máme  veľa. Je to vlastne logické vyústenie  našej  práce v rámci reprodukčnej imunológie.  V  čom je  tento  príbeh iný a  výnimočný ?  Nie je to ani tak  v správnej diagnostike   vrodnej poruchy imunity a  nasadeniu   vhodnej liečby, ako skôr v osobnosti  rodičov a  hlavne mamky.  Videli sme, že nám dôveruje. Poctivo dodržiavala všetky naše rady, vyžarovala z nej pozitívna energia a pokora. Sestričky sa na ňu tešili, stále keď priša na infúznu liečbu a  doniesla  si so sebou knižku na čítanie. Trpezlivosť, s  akou   čakala  v čakárni  bez  zbytočne vnášanej nervozity, úsmev a pozitívne naladenie  – to bola  charakteristika tohto príbehu. Sama  nám  minulý týždeň nad kočiarikom rozprávala,  ako počas podávania  infúzií, či počas   čakania v čakárni bola  svedkom nervozity mnohých pacientov, akéhosi vnútorného nepokoja a snahy hľadať vinníka  ich stavu v okolí. Našej pacientky sa to  ale netýkalo, s knižkou v ruke, s úsmevom na perách a s pekne sa vyvíjajúcim  dieťatkom v brušku  bola nad vecou. Vedela, to čo vedia mnohé  matky – že  dieťatko je veľký dar, nie je to tovar, ktorý si  vyzdvihnem na počkanie  v  obchode, či vyhádam na trhu. Že síce lekári  nemajú zázračné schopnosti a nevedia  ešte všetko, ale snažia sa zo všetkých síl pomôcť. K tomu ale potrebujú dôveru pacienta, jeho snahu o pozitívny prístup, trpezlivosť a riadenie sa  radami lekára.